شرکت فرش زمرد کاشان هم به جمع محدود شرکت های دارنده دستگاه ۱۵۰۰ شانه پیوست

اخبار و مقالات » اخبار

تاریخ ثبت : سه شنبه 14 خرداد 1398


فرش‌های ماشینی را از لحاظ شانه و تراکم به فرش‌های ۵۰۰ ، ۷۰۰ ، ۱۰۰۰ ، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه دسته بندی می‌کنند. در ابتدا لازم است که تعریفی از شانه و تراکم ارائه شود.

شانه در اصطلاحات فرش ماشینی به گره‌هایی گفته می‌شود که در یک متر عرض فرش ماشینی به وسیله دستگاه بافنده بوجود آورده می‌شود. تراکم نیز در اصطلاح به تعداد گره هایی که در یک متر طول فرش ماشینی وجود دارد گفته می‌شود. در زمان‌های گذشته اصطلاحاتی مانند شانه و تراکم وجود نداشتند چراکه بیشتر فرش‌ها به صورت ۳۲۰ شانه بافته می‌شدند و تقسیم‌بندی فرش‌ها نیز بر اساس طرح ، برند و رنگ انجام می‌پذیرفت اما در حال حاضر معیار تقسیم و دسته بندی فرش‌ها بر اساس تراکم و شانه است.

زمانی که گفته می‌شود فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه است و تراکم آن نیز ۴۵۰۰ می‌باشد بدین معنی است که در ۱ متر از عرض فرش ۱۵۰۰ گره وجود دارد و در یک متر از طول فرش نیز شاهد حضور ۴۵۰۰ گره هستیم به همین جهت باید از الیافی استفاده شود که نازک و ظریف باشند.

ارتفاع خاب فرش نیز از جمله مواردی است که به صورت مستقیم به شانه و تراکم فرش بستگی دارد. به طور کلی هر چقدر تعداد شانه و تراکم فرش بیشتر شود از ارتفاع خاب فرش نیز کاسته خواهد شد. در فرش‌های ۱۵۰۰ شانه به طور معمول ارتفاع خاب فرش ۶میلی متر می‌باشد و کم بودن خاب فرش هم بدین معنی است که ضخامت فرش کمتر است .

فرش‌های ۱۵۰۰ شانه به دلیل داشتن تعداد بالای گره از لطافت و ظرافت بیشتری برخوردار هستند. آنها شباهت زیادی به فرش‌های دستباف دارند . در این نوع فرش‌ به دلیل شانه و تراکم بالا ، نقش‌ها و طرح‌هایی که مورد استفاده قرار گرفته‌اند از وضوح بیشتری برخوردار هستند. فرش‌های ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰شانه نسبت به فرش‌های ۵۰۰ ، ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه طرح‌ها و رنگ‌های بهتری دارند .

هر چند فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه از مزایای زیادی برخوردار است و می‌تواند یک انتخاب ایده آل باشد ولی با توجه به بالا بودن تراکم و شانه بالاتر خاب آن ارتفاع کمتری دارد ، لذا ضخامت فرش کمتر است و بهتر است در محل‌های پر رفت و آمد از آن استفاده نشود.

 

پشتیبانی و مشاوره رایگان خرید فرش را با ما تجربه کنید - شماره تماس ما  03155535153 داخلی 123

نویسنده : شرکت فرش زمرد کاشان

کلمات کلیدی: فرش 1500 شانه ، فرش زمرد کاشان ، تراکم فرش ، فرش ماشینی ، فرش کاشان